Astor never fails down

  • TANITIM FİLMİ
  • 7/24 SERVİS

Kurumsal

Enerji çağında yaşadığımız bugün ihtiyaç duyduğumuz enerjinin büyük bir çoğunluğu elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında kullanılan transformatörlerin üretimini gerçekleştiren firmamız, enerji kaynaklarını verimli ve çevreye duyarlı şekilde değerlendirip ülke ve dünya refahına en yüksek katkıyı sağlayabilmek amacı ile yatırımlarını gün geçtikçe arttırarak sektöründe öncü firma pozisyonunda ilerlemektedir.

Ankara Sincan 1. OSB de 36000 metrekare üzerinde 26000 metrekare kapalı alana sahip fabrikası ile dökme reçinelikuru tip, yağlı tip dağıtım transformatörleri ve 220 KV 150 MVA dahilgüç transformatörleri üretimi yapmaktadır.

Aylık 2000 adetlik dağıtım transformatörü kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kapasitesine sahip olan Astor AŞ,alanında dünyada da ilk 5 firma arasında yer almaktadır.

Üretimimizde:
-ASTOR ve EFG markasıyla ekonomik, emniyetli, düşük kayıplı, uzun ömürlü 250-2500 kVA güç aralığında,36 kV gerilim seviyesine kadar yağlı tip dağıtım transformatörleri ayrıca müşteri taleplerine göre özel tip transformatörler,
-ASTOR markasıyla 150 MVA 220 KV ‘ya kadar güç transformatörleri,
-ASTOR ve EFG markasıyla ISO 9001 kalite standardında 250-3150kVA güç aralığında, 36 kV gerilim seviyesine kadar, doğal hava soğutmalı (AN) veya fan soğutmalı (AF) seçeneğiyle Dökme Reçineli Kuru Tip Dağıtım Transformatör üretimi de gerçekleştirilmektedir.

Ürün çeşitleri ve kullanım alanları

1. Dağıtım tipi transformatörler (160-3150 kVA)
2. Monofaze tek fazlı transformatörler
3. Güç transformatörleri (4000-25000 kVA)
4. OLTC yükte kademe değiştirmeli transformatörler
5. Rectifier doğrultucu tip transformatörler
6. IP54 Koruma sınıflı Su ve hava soğutmalı transformatörler(Denizaltı,Marin,Gemi ve Petrol Sondaj Platformları için)
7. Windpowerrüzgar türbin transformatörleri(Kule içinde bakım ve onarım yapılabilir)
8. Metro, tünel, maden ocakları, havaalanı, alışveriş merkezi, okul, hastane, gökdelen binaları gibi insanların çok yoğun olarak yaşadığı ortamlarda yanma ve patlama riskini minimum seviyeye indirir.
9. Opsiyonel olarak IP20,IP23,IP33 koruma sınıflarına göre dahili ve harici tip hücreli (enclosure) olarak üretilebilir.

Bunların haricinde ürün yelpazemizde bulunan ürün serilerine ait yurt dışı tip test raporlarımız sürekli güncellenerek KEMA,IPH, CESI gibi uluslararası akredite test kuruluşları tarafından da sertifikalandırılmıştır.

30 un üzerinde mühendis önderliğinde tecrübeli dizayn ekibimizin hazırladığı projelerimiz ham madde olarak alınan malzemenin tüm aşamalarını kendi bünyesinde yarı mamüle dönüştürüp uzman ellerde montajlayarak transformatör haline getirilmesini sağlamaktadır.

Astor Transformatör olarak AR-GE adımlarının firmamız ve ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bunun için kaliteli personeller ile çalışarak firmamız, 2011 tarihinden itibaren güncel ve kapsamlı bir AR-GE merkezi sahibi olmak için kararlı ve sağlam adımlar atmaktadır.

Her daim dünya teknolojisini takip etme konusunda hassas olan firmamızın ARGE merkezinin görevleri;

Üretim verimini arttırmak ve çıkacak sorunlara çözümler sağlamak,
İşlevsellik, performans, güvenirlik, maliyet ve üretilebilirlik açısından en iyi ve yenilikçi tasarımları geliştirmek,
Tasarım ve üretim sürecine analiz ve simülasyonlar ile destek vermek,
AR-GE projeleri hazırlayıp takibini yapmak,
Üretim ve tasarım elemanlarına transformatör konusunda eğitim desteği vermek,
Tübitak işbirliği ile yapılan Ar-ge Projeleri

SF6 gaz izolasyonlu transformatör tasarımı ve prototip imalatı
Yüksek enerji verimli amorf nüveli dağıtım transformatörü tasarımı ve prototip imalatı
63 MVA, 132/33-11,5 kV çift alçak gerilim sargılı güç transformatörü tasarımı ve prototip imalatı,
154 kV sargısı farklı iki iletkenden oluşan kısa devreye dayanıklı transformatör tasarımı ve prototip imalatı
Dağıtım transformatörleri gövde konstrüksiyonu için robotik kaynak hücresi tasarımı, geliştirilmesi ve uygulaması
Transformatörler için PLC kontrollü bobin sarım makinası tasarımı ve prototip imalatı
Transformatörler için solvent buharlı kurutma sisteminin geliştirilmesi ve prototip imalatı
Hızlı tren transformatörleri
Dünya ölçeğinde en gelişmiş teknolojiye sahip bobin makineleri ile çalışan bobinaj bölümümüz de tamamı Avrupa menşeli malzeme kullanılmaktadır.

Yağlı Tip Transformatörler

Dağıtım transformatörlerinin sargılarında iletken malzeme olarak emaye ve kağıt izoleli yuvarlak ve yassı elektrolitik bakır ve ya alüminyum iletkenler kullanılır. Kullanılan yalıtım malzemesi su ve gerilim dayanımına sahiptir. Yüksek gerilim sargılarında özel sarım uygulaması ile bobin giriş, çıkış kat yalıtımlarının artırılması suretiyle gerilim darbelerinin düzgün dağılımı sağlanıp sarımların zorlanması önlenmiştir.

Güç transformatörlerinin sargılarını tasarım şartlarına bağlı olarak devrik ve kat sargı şeklinde yapılmaktadır. Kat sargılarda imalatı kolaylaştırmak ve sarımların temas yüzeylerindeki boşlukları gidermek amacıyla dikey ve yatay yönde pres sistemli bobin makineleri kullanılmaktadır.

Sarım işlemleri CNC kontrollü otomatik makinalar tarafından yapılmaktadır.

Kuru Tip Transformatörler

Projelendirmeye bağlı olarak alçak gerilim sargılarında teknik avantajları nedeni ile bant (foil) sargı teknolojisi, bakır ve ya alüminyum bantlar kullanılmaktadır. Spirler arasında istenilen izolasyon sınıfına göre özel önceden reçine emdirilmiş malzeme kullanılarak, radyal kısa devre kuvvetlerini kontrol edilmektedir. Bobinler sarım işleminden sonra sertleştirme işlemine tabi tutularak zorlu koşullara karşı direnç ve mükemmel dielektrik özellikleri kazanması sağlanmaktadır.

Yüksek gerilim bobinleri projeye göre F veya H sınıfı izolasyonlu olarak bakır ve alüminyum yassı veya yuvarlak iletkenler kullanılarak imal edilirler. Dizaynlarımız içinde efektif dağılımlı soğutma kanalları iyi bir doğal soğutma sağlanır. Ayrıca, yüksek gerilim darbelerine karşı avantaj sağlanmaktadır.

Çekirdek, kristalleri yönlendirilmiş 0.30, 0.27 ve 0.23 mm kalınlığında M5, M4 silisyum alaşımlı saclardan imal edilmektedir. Manyetik devrenin geçiş bölgelerinde 45 derece eğik kesimli saclar kullanılmaktadır. Manyetik devrede kullanılan bütün saclar CNC kontrollü kesme makinelerinde kesilerek projeye göre çekirdek imalatı gerçekleştirilmektedir. Manyetik devre kesimi ve dizimi, step-lap denilen demir kayıplarını minimum düzeye indirmeye yarayan bir metot ile yapılmaktadır. Çapraz ve boyuna step-lapuygulamaları ile nüve dizilmektedir.

Kazan imalatında CNC kontrollü plazma ve dalga duvar makineleri kullanılmaktadır. Kazanların kaynak işlemleri CNC kontrollü robotlar tarafından yapılmaktadır. Transformatörlerin kapaklarının imalatında kesim işlemlerinde CNC kontrollü plazma makinaları kullanılmakta, kapakların kaynak işlemleri CNC kontrollü robotlar tarafından gerçekleştirilmektedir. CNC kontrollü robotlar ile insan hatalarını en aza indirerek standart kalitede ürünler üretmekteyiz. Montajı ve kaynak işleri bitmiş olan kazanlar, IEC standartlarına göre basınç altında sızdırmazlık testine tabi tutulur.

Dalga duvarlı kazanların vakuma dayanımı 0,65 bar, radyatörlü kazanların ise 1 bar olacak şekilde tasarlanır. Müşteri talebine göre imalatı tamamlanan kazanlar kumlama işlemine tabi tutulur. İlgili standartlara göre boya işlemi tamamlanır. Kazan kapağı sargı uçlarını dışarı çıkarılması amacı ile tasarlanmıştır.

Yapılan kaçak kontrollerinin ardından parçalar kumlanır, tank kısmı kimyasal banyolardan geçirilerek boyama işlemine hazırlanır. Otomatik konveyör sistemi ile önce astar ardından son kat elektrostatik toz boyama yapılarak kullanıma hazırlanır. En yüksek kalitede tamamen homojen ve istenilen boya kalınlığına sahip ürünler titizlikle kalite kontrolden geçirilir.

Aktif kısmı meydana getirebilmek için öncelikle bobinler nüvelere üzerine özenle yerleştirilerek radyal kuvvetleri dengelemek ve taşıyabilmek amacıyla çıtalar çekirdeğe ve nüveyi sıkıştırmak amacıyla monte edilir. Sonrasında üst nüve kısmı dizilerek boyunduruklar sıkılır. Böylece baskı yüzeyleri artırılarak trafonun yük üzerindeki hareket olasılığı sıfıra indirilir. Aktif kısmın üzerine kapak montajı yapılarak komütatör ve ayar uçlarının gerekli bağlantıları gümüş elektrotlarla yapılır. Sonrasında kapak üzerinde AG ve YG izolatör montajları yağ kaçağına karşı maximum dikkat gösterilerek özel contalarla takılır. Aktif kısım fırınlamaya hazır hale getirilmiş olur.

Kurutma fırınlarımızda aktif kısmın katı yalıtım malzemelerindeki mevcut nemi alabilmek için belirlenen sıcaklıklarda ısıtma ve vakum yapılır. Böylece maximum kurutma işlemi yapılır. Fırınlarımızda nem ve sıcaklık değerleri dijital ekranlarda grafiklerle sürekli analiz edilerek incelenmektedir.

Kurutma fırınlarımızdan çıkan aktif kısım 20’C ortam sıcaklığında maximum 15 dk içerisinde kazana yerleştirilir. Yağ dolu Vakum fırınlarında belirlenen sıcaklıkta vakum ortamında yağ dolumu gerçekleştirilir.

Son olarak yağ dolumu tamamlanan trafoya gösterge valfi, vana, termometre vs. aksesuarlar takılarak test bölümüne teslim edilerek montaj işlemi tamamlanır.

Üretilen her transformatörümüzü kendi bünyemizde TÜRKAK tarafından 12.06.2013 tarihinde AB-0650-T akreditasyon numarası ile akredite edilmiş laboratuarlarımızda IEC 60076 (TS 267) standartlarında belirtilen rutin testleri uygulayarak sevk edilir.

Test laboratuvarımızdayağlı dağıtım transformatörleri, kuru tip dağıtım transformatörleri ve güç transformatörleri için kısa devrelere karşı mekanik dayanım testi hariç IEC ve TSE standartlarında istenen tüm testler uygulanabilmektedir.

Sistemlerimiz:

150 MVA güç ve en yüksek işletme gerilimi 220 kV‘a kadar olan transformatörlerin test alanı.
30MVA’ya kadar en yüksek işletim gerilimi 36kV’a kadar olan transformatörlerin test alanı.

Transformatör Rutin Testleri:

Üretilen her transformatör için yapılan testlerdir.
Gerilim çevirme oranının ölçülmesi ve gerilim vektörü faz kaymasının kontrolü (TTR deneyi)
Sargı Direncinin Ölçülmesi
Ayrı kaynaklı AC dayanım gerilimi deneyi (Uygulanan gerilim deneyi)
EndüklenmişAC gerilim deneyi (Endüklenen gerilim deneyi)
Boştaki kayıp ve akımın ölçülmesi
Kısa devre empedansının ve yükteki kaybın ölçülmesi
Kapasite ve tan ∂ ölçümü
DC yalıtım direncinin ölçümü

Transformatör Tip Testleri:
Müşterinin isteğine göre aynı özellikteki trafoya yapılan testlerdir.
Gürültü (ses seviyesi) ölçümü
Yıldırım darbe deneyi
Sıcaklık artış deneyi
Fanlı soğutma veya sıvı pompa sistemi var ise, fan veya sıvı pompa kayıpları ölçümü

Transformatör Özel testleri:

Müşterinin isteiğine göre yapılan testlerdir.
Boşta akım ve harmonik bileşenleri ölçümü
Sıfır bileşen empedansı ölçümü
Kısmi deşarj ölçümü
Yalıtım Sıvıları – Güç Frekansında Delinme Gerilimi Tayini (Yağ dielektrik dayanım ölçümü)

Yükte kademe değiştirici testleri

Koruma, alarm ve kumanda donanımının fonksiyon ve izolasyon testleri

Sevkiyata hazırlanmak üzere son montaj kısmına alınan trafolar son kontrollerinin ardından etiketlenerek sevke hazır şekilde paketleme işlemine tabi tutulur.

50 nin üstünde ülkenin elektrik altyapısına hizmet etmekte olan şirketimiz ihracatta aldığı ödüllerin haklı gururunu yaşamaktadır.

Genç, güler yüzlü, hızlı ve dinamik satış ekibimiz ile her türlü destek için sizlerin yanındayız.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan firmamız üretimde ve hizmette öncelikli hedef olarak kaliteyi baz almaktadır.

Bu hedef doğrultusunda üretimin tüm prosesleri, deneyimli ve işinde uzman kalite kontrol ekibimiz tarafından her aşamada kontrol edilmektedir. Firmamız TS EN ISO 9001, TS EN ISO 14001, TS EN ISO 17025 ve OHSAS 18001 olmak üzere birçok yönetim sistemine sahiptir. Üretimin ilgili projeye ve kalite yönetim sistemlerine uygun olarak tamamlanması sağlanmakta, ilgili uygunsuzluklar düzeltici ve önleyici faaliyetler uygulanarak giderilmektedir. Tüm süreçler kayıt altına alınarak takip edilir. Süreçlerde elde edilen veriler incelenerek gerekli görülen proseslerdekaizen çalışmaları yürütülür.

Müşteri geri dönüşleri müşteri hizmetleri bölümümüz tarafından müşteri memnuniyeti göz önünde bulundurularak titizlikle irdelenir ve servis ekibimizin 7/24 hizmet verebilecek şekilde planlaması yapılır.

İşçi sağlığı ve iş güvenliğine çok önem veren firmamız her hafta düzenli olarak çalışanlarına eğitim vermekte, gerektiğinde ilgili uzman kuruluşlardan destek almaktadır.